kontener na gruz

W trakcie budowy nasza działka staje się prawdziwą fabryką gruzu. Na gruz składają się resztki ceramiki budowlanej, pokruszony beton, pozostałości zaprawy, żwiru i inne odpady. Odpady, które powstały w trakcie stawiania budynku muszą zostać odpowiednio zagospodarowane. Nie mogą one być traktowane jak zwykłe śmieci, które można wyrzucić do zwykłego pojemnika.

Specjalistyczne kontenery

Po zakończeniu budowy warto zamówić na naszą działkę specjalną firmę, zajmującą się uprzątaniem gruzu. Normą jest, że na placu budowy znajdziemy bardzo wiele odpadków, dlatego najwygodniej jest zamówić kontener na gruz. Wielkości kontenerów zależą od naszych potrzeb. Znajdziemy zarówno kontenery o pojemności 2 m3 jak i znacznie większe – 34 m3. Wybierając jego wielkość trzeba mieć również na uwadze wielkość naszej działki. Jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią, pojemnik można postawić na pasie drogi. Jednakże aby było to możliwe, należy uzyskać pisemną zgodę gminy lub powiatu. Konieczne jest również uiszczenie odpowiedniej opłaty za każdy zajęty m2. Jej wysokość ustalana jest przez konkretny urząd. Decydując się na zajęcie pasa drogi, trzeba mieć świadomość, że zalicza się do niego nie tylko ulica, ale również chodnik oraz pas zieleni.

Zagospodarowanie gruzu

Alternatywą dla wywożenia gruzu jest wykorzystanie go do tworzenia ogrodu. Jest to świetny materiał do budowy wszelkiego rodzaju wzniesień. Dzieje się tak, ponieważ ostre krawędzie kawałków cegieł czy betonu doskonale się klinują i osuwają. Ponadto gruz zapewni wzniesieniu dobry drenaż, a glebie sporą ilość wapnia. W związku z tym świetnie będzie na nim rosła większość roślin, szczególnie górskich. Gruz, kamienie i resztki żwiru nadadzą się również pod budowę dzieżek i dróg. Dużym ułatwieniem do spożytkowania gruzu jest wcześniejszy dokładny projekt wymarzonego ogrodu.

One thought on “Jak usunąć gruz z budowy

  1. Bardzo ciekawy i pomocny artykuł.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit